Қысқа мерзімдіжоспарбөлімі: 7.3С Түзулердің өзара орналасуы |
Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен» МКМ |
|||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Досимбекова Ж.А. |
|||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Үшбұрыш теңсіздігі |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақты меңгерту |
|||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.1.20үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану; 7.3.3.1үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: 1.Үшбұрыштың қабырғаларын және бұрыштарын салыстыра алады; 2. Үшбұрыш теңсіздігін біледі; 3. Үшбұрыш теңсіздігін есеп шығаруда қолдана алады; 4. Үш тілде терминдер және сөзтіркестерімен жұмыс жасай алады; 5. Оқушылардың зерттеушілік қабілеттері дамиды. |
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
|
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: үшбұрыштар түрлерінің айырмашылығын анықтайды және әрбірінің қасиеттерін ауызша және жазбаша сипаттай алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология : Үшбұрыш, тікбұрышты үшбұрыш, теңбүйірлі үшбұрыш,үшбұрыштардың теңдігінің белгілері,медиана, биссектриса, биіктіктің анықтамасы, үшбұрыш теңсіздігі. Үш тілде терминдермен таныстыру
|
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Құндылықтар: Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, әсіресе топпен жұмыс істегенде қатысты, сол сияқты сыныппен талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып, қатысады. Топпен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар |
Қазақ тілі: Есептерді түсіндіру жолдарында сөйлемдерді байланыстыру, жалғауларды дұрыс жалғау, математикалық тілде сөйлеу |
|||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Презентацияны қолдану дағдысы |
|||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Бастапқы білім : Үшбұрыштың түрлерін біледі (Тең бүйірлі үшбұрыш, тең қабырғалы үшбұрыш, тік бұрышты үшбұрыш) |
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
|
||||||
Сабақтың басы |
||||||||
5мин |
I кезең. Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақтың мақсатын қойып тақырыппен таныстыру. Сұрақ жауап: Тізбек ойыны (Мұғалім кез келген оқушыға сұрақ қояды. Ол оқушы жауап бергеннен кейін келесі оқушыға өзінің сұрағын қояды. Осылайша тізбектей оқушылар бір-бірлеріне сұрақтар қойып шығады) |
Таратпа
|
||||||
Сабақтың ортасы |
||||||||
6 мин
10 мин
10 мин.
5 мин
|
II кезең. Жаңа сабақ Теориялық бөлім 1 теорема. Үшбұрыштың үлкен қабырғасына үлкен бұрышы қарсы жатады және керісінше, үлкен бұрышына үлкенқабырғасықарсы жатады.
1-сурет АВС үшбұрышында АС қабырғасы АВ қабырғасынан үлкен болсын. ∠В ∠С теңсіздігі орындалатынын дәлелдейік. Ол үшін АС-ның бойына АВ-ға тең ADкесіндісін өлшеп саламыз.
2- сурет AD=AB Сондықтан ∠1 В бұрышының бөлігі болып табылады және ∠1∠В. Ал ∠2 BDC үшбұрышының сыртқы бұрышыболғандықтан, ∠2=∠С+∠DBC теңдігі орындалады.∆ABD теңбүйірлі үшбұрыш болғандықтан, ∠1=∠2.Олай болса, ∠В∠1=∠2∠C теңсіздігі орындалады. Керісінше, АВС үшбұрышында ∠В ∠С теңсіздігі орындалсын. Онда АСАВ теңсіздігі орындалатынын көрсетейік.Қарсы жорып, бұл теңсіздік орындалмайды делік.Онда не АС=АВ, не АС ∠В=∠С теңдігі орындалар еді, бұл ∠В∠Стеңсіздігіне қарсы келеді.Егер АС ∠В∠С теңсіздігі орындалуы қажет, бұл да ∠В∠С теңсіздігіне қарсы келеді. Онда біздің қарсы жоруымыз қате, яғни АСАВ теңсіздігі орындалады. Теорема дәлелденді.
Деңгейлік тапсырма Жұппен жұмыс/– 6 минут/Қосымша №2 Мақсат:Үшбұрыш теңсіздігінің теоремасын қолданып, есептер шешу Қорытындылау, жұмысты бағалау, өзін-өзі тексеру. Тапсырма2.Берілген сандар үшбұрыш қабырғалары бола алама?
1. АВС үшбұрышында AB=4см, ВС=5см, АС=6см. А, В және С бұрыштарын салыстырыңдар. 2. Теңбүйірлі үшбұрыштың бір қабырғасы 20см, ал екіншісі 10см. Бұлардың қайсысы үшбұрыштың табаны болуы мүмкін? 3.Екі қабырғасының ұзындығы 3 см және 7 см болатын тең бүйірлі үшбұрыштың үшінші қабырғасын тап. Жауабы: 3 см
Оқулықпен жұмыс: №3.47 №3.48, №3.49, №3.50
Өзіндік жұмысты толығымен аяқтаған оқушыларға берілетін тест тапсырмалары. Жекеше жүмыс/ Мақсат: Оқушылардың түсінуі мен пайдалануы тексеріледі Тест тапсырмалары: 1. АВС үшбұрышының периметрі 15 см. ВС қабырғасы АВ қабырғасынан 2 см үлкен, ал АВ қабырғасы АС-дан 1 см кіші. АВС үшбұрышының қабырғаларын табыңыз. А) 5 см, 7 см, 3 см В) 4 см, 5 см, 6 см С) 5 см, 8 см, 2 см Д) 8 см, 4 см, 6 см. 2. Төменде көрсетілген сандардың ішінен үшбұрыштың қабырғалары бола алмайтынын таңдаңыз. 1. 10см; 15см; 2 см. 2. 4 см; 7 см; 8 см. 3. 1 м; 2 м; 3,3 м. 4. 3 см, 4 см, 5 см. А) 2; 3; 4 В) 2; 4 С) 1; 4; 3 Д) 1; 3. 3. Барлық бұрыштары 600-қа тең болатын үшбұрыштың бір қабырғасының ұзындығы 15 см.Үшбұрыштың периметрін табыңыз. А) 35 см В) 45 см С) 48 см Д) 55 см. 4. Тең бүйірлі үшбұрыштың екі қабырғасы 5 см және 6 см. Үшінші қабырғасын табыңыз. А) 5 см немесе 6 см В) 5 см С) 5 см немесе 10 см Д) 6 см. 5. Егер үшбұрыш қабырғалары 4 және 9 болса, үшінші қабырғаның үлкен бүтін мәні қандай болатынын табыңыз. А) 13 см В) 9 см С) 12 см Д) 14 см 6. АВС үшбұрышының АВ қабырғасы 5 см, ВС қабырғасы АВ қабырғасынан екі есе үлкен, ал АС қабырғасы ВС қабырғасынан 2 см кіші. Үшбұрыштың периметрін табыңыз. А) 23 см В) 13 см С) 25 см Д) 12 см
|
Жұмыс парақшалары Сызғыш, өшіргіш, қарындаш, маркер
Таратпа қағаздар
|
||||||
Сабақтың соңы |
||||||||
Сабақтың соңы 4 минут |
Үйге тапсырма. Теорема жаттау. Кері байланыс – желкенді кеме Рефлексия/ – 2 минут/ стикерлер
|
Таратпа қағаз стикер
|
||||||
Қосымша ақпарат
|
||||||||
Саралау – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз?Үлгерімі жақсы оқушыларға қиын есептерді қалай қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқуда оқушылар жетістіктерін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Сілтемелер Денсаулық жағдайын тексеру АТ құндылықтар |
||||||
Өткен материалды қайталау мен тапсырмаларды орындау барысында саралау жүзеге асырылады. Тапсырмалар оқушылардың қабылдау ерекшеліктеріне, тапсырма қиындығына байланысты, оқушының іс-әрекетін ұйымдастыру формалары: топпен, жұппен және жекеше жұмыс түрлеріне сай ұсынылды. |
Бақылау және комментарий жасау, ауызша немесе жазбаша сұрақтар арқылы бағалау жүреді. Жұппен, топпен жұмыста әрбір оқушының қатысуы қадағаланады. |
Сабақта барлық оқушыларға жағымды әсер ету үшін жағдай жасалды. Оқушылардың зерттеушілік қасиеттерінің дамуына, өзара бірлесіп жұмыс атқаруына, бірін-бірі тыңдап, көмекке келу немесе сөз саптау, түсініктеме беру, сурет арқылы беруге баса назар аударылады. |
||||||
Бейнелеу Сабақ міндеттері/ Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені білді? Бүгін сыныпта қандай атмосфера болды? Менің дифференциалдау бойынша жұмысым жақсы өтті ме? Барлығы жоспарланған уақытқа сәйкес өтті ме? Мен жоспарға қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос орынды Сіздің сабағыңызды бағалау үшін пайдаланыңыз. Сол жақтағы кестедегі Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
||||||||
Қорытынды бағалау Қандай екі мезет бәрінен де ұнады (сабақ беру мен оқытуды ескергенде) 1:
2:
Қандай екі мезет сабақты жақсартар еді (сабақ беру мен оқытуды ескергенде) 1:
2:
Мен сабақтан топпен келесі сабақта менімен болатын жекелеген оқушылар туралы не білдім |
7- сынып Геометрия Тест тапсырмалары:
1. АВС үшбұрышының периметрі 15 см. ВС қабырғасы АВ қабырғасынан 2 см үлкен, ал АВ қабырғасы АС-дан 1 см кіші. АВС үшбұрышының қабырғаларын табыңыз.
А) 5 см, 7 см, 3 см
В) 4 см, 5 см, 6 см
С) 5 см, 8 см, 2 см
Д) 8 см, 4 см, 6 см.
2. Барлық бұрыштары 600-қа тең болатын үшбұрыштың бір қабырғасының ұзындығы 15 см.Үшбұрыштың периметрін табыңыз.
А) 35 см
В) 45 см
С) 48 см
Д) 55 см.
3. Тең бүйірлі үшбұрыштың екі қабырғасы 5 см және 6 см. Үшінші қабырғасын табыңыз.
А) 5 см немесе 6 см
В) 5 см
С) 5 см немесе 10 см
Д) 6 см.
4. Егер үшбұрыш қабырғалары 4 және 9 болса, үшінші қабырғаның үлкен бүтін мәні қандай болатынын табыңыз.
А) 13 см
В) 9 см
С) 12 см
Д) 14 см
5. АВС үшбұрышының АВ қабырғасы 5 см, ВС қабырғасы АВ қабырғасынан екі есе үлкен, ал АС қабырғасы ВС қабырғасынан 2 см кіші. Үшбұрыштың периметрін табыңыз.
А) 23 см
В) 13 см
С) 25 см
Д) 12 см