Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:6.3А Мектеп: Л.Қылышев атндағы ОЖББМ
Мұғалімнің аты жөні:Мухамбетова Индира Каржаубаевна Күні: Сынып 6жаратылыстану Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тірі табиғат үдерістер |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.4.2.1 Жасуша компоненттерін анықтау |
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жасушаның құрамбөліктерін атау. Оқушылардың басым бөлігі: Өсімдік және жануар жасушасының айырмашылығын және ұқсастығын көрсетіп анықтайды. Кейбір оқушылар: Жасушаның құрамбөліктерінің атқаратын қызметін түсіндіру. |
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер де осы төмендегі жетістік критерийлерін орындасаү Білу: Жасушаның құрам бөліктерін атайды. Түсіну: Өсімдік және жануар жасушасының айырмашылығынжәне ұқсастығын көрсетіп анықтайды. Қолдану: : Жасушаның құрамбөліктерінің атқаратын қызметін белгілейді. |
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: тақырыпты оқи отырып жасушаның құрам бөліктерін айтады. Айтылым: окушылар өткен тақырып бойынша бір-бірімен пікір алмасады. Тыңдалым:тақырып бойынша айтылған мәліметтерді, сыныптастарының пікірін тындайды. Жазылым: цитоплазма, мембрана, хлоропласт, вакуоль, ядро, жасуша қабырғасы.
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясының маңызды құрамдас бөліктері болып табылатын азаматтық және жалпыұлттық идея қазақстандықтардың бойында патриоттық сезімі, ұлттық сана-сезімі, ұлттық рухы, азаматтылығы мен әлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер әрі бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиет-сапаларды жетілдіруге бағытталған. |
Пәнаралық байланыс |
Биология жасушаның құрамбөліктерін түсіндіруде. |
Алдыңғы білім |
6.4.1.2 Табиғаттағы заттардың химиялық айналымын түсіндіру. |
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрі |
Дереккөздер, ресурстар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 4мин.
Білу 10мин
Сабақтың ортасы Түсіну 10 мин
Сабақтың соңы Қолдану 12 мин.
4 мин |
Ұйымдастыру: Сыныппен амандасу. Түгендеу. Стикер арқылы оқушыларды 3 топқа «Жасуша »«Цитоплазма» «Ядро» атауы бойынша топтастыру. «Миға шабуыл» әдісі ( Жасушаның суреттерін көрсету арқылы)жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
1 тапсырма. Жеке жұмыс. «Кестемен жумыс» әдісі Тиімділігі: оқушылардың материалды игеру деңгейын аныктау, сыныптың барлық оқушылардың жұмыстануы.
Мәтінді оқып, тапсырманы орындаңыз. (Ж) Өсімдік және жануар жасушасының құрамбөліктерін анықтап, «˅» таңбасын қою арқылы, кесте толтырады.
2 тапсырма. Топтық жұмыс.« Суреттер сөйлейді» әдісі Тиімділігі: Осы суретпен жұмыстана отырып оқушылар ойлау дағдылары қалыптасады, ортақ шешім қабылдауға алған білімін тексеруге. (ТЖ)Өсімдік және жануарлар жасушасының оқушылар А3 форматынасуретін салады, құрылысынтүсіндіреді.
«Қол сигналдары» әдісімен бағалайды: -Бәрі дұрыс (бас бармақ жоғарыға қарай көтерілген); -Кейбір тұстарды дұрыс емес (бас бармақ жанына қарай көрсетіп тұр); -Көпшілігі дұрыс емес (бас бармақ төменге қарай көрсетіп тұр). 3тапсырма.Жұптық жұмыс. «Сәйкесін табу» әдісі Тиімділігі:жаңа тақырып бойынша түсынгендерын,алған білімдерын калай колдана алатынын анықтау. Жасушаның құрам бөліктерінің атқаратын қызметін сәйкестендіріп белгілейді
|
Дереккөздер, стикерлер
Интербелсенді тақта Оқушылар жаңа тақырыпты ашуда өз ойларын айтады
Кітап 117-119 бетты оқиды
Топқа А3 формат үйлестіріледі Интербелсенді тақтаға Оқушыларға сурет беріледі
Оқушыларға жеке кескын кағаз беріледі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау АКТ қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу деңгейлеріне қарай тапсырмаларды саралап беруді, топтық жұмыс жоспарлаған кезде «жақын арадағы даму аймағын» қалыптастыруды жоспарлаймын. Оқушыларға оқудағы кедергіні жеңуге ықпал етеді. Тапсырманы орындай отырып екі жақты қарым-қатынасқа түседі,әңгімелесіп сұхбат құрады, жазып алады, тыңдайды,жауап береді, өзара келісімге келеді. Бірлесіп үйреніп, бірге талдап, шешуге негізделген, өздігінен шешім қабылдауға дағдыланады. Алған білімдерін өмірде қолдануға икемдейді. |
Бағалау критерийі және дескриптор арқылы жүргізіледі. Қолданылатын қалыптастырушы бағалау әдістері: «Қол сигналдары», оқушыны ынталандырады, қиындықтудыратын сұрақтарын анықтауға,өзін-өзі бағалауға дағдыландырады. «Бағдаршам» әдісі бойынша білімді қандай дәрежеде меңгергені анықталады, шынайылық, еркіндік,белсенділігі анықталады. «Стикер» әдісі қалыптастырушы Бағалаудың пайдалана отырып,оқушылардың деңгейін арттырады
|
Биология Цитология,Химия. Жасушаның құрамбөліктерін түсіндіргенде. АКТ-мен байланыс интерактивті тақта жұмыстарын пайдалану ережесін сақтайды. Сыныпта топтық жұмысқа дайындауға жағдай жасайды. Пәнаралық байланыс химия, биология пәнімен байласты. |