Сабақтың ішкі құрылысы

Күні: Қысқа мерзімді жоспар

Мектеп: Еңбек жалпы орта білім беретін мектебі

Мұғалімнің аты-жөні:Ахметова Улболсын Марксовна

Сынып: 7

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Заттардың тасымалдануы

Сабақтың тақырыбы: Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.3.3 — тамыр және сабақтың ішкі құрылысын зерттеу;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Тамыр аймақтары және сабақтың ішкі құрылысын білу

Оқушылардың басым бөлігі: Тамыр және сабақтың ішкі құрылысының айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажырату

Кейбір оқушылар:Сабақтың ішкі құрылысының тамыр аймақтарының құрылысымен оның атқаратын қызметімен байланысын тұжырымдау

Бағалау критерийі

-Сабақ және тамырдың ішкі құрылысын және олардың қызметтерін зерттейді.

Тілдік мақсаттар

Академиялық тіл

Термин сөздермен жұмыс: Қабық, тоз, жасымықшалар, флоэма, ксилема, камбий, өзек, тамыр, өткізу аймағы, сору аймағы, өсу аймағы, бөліну аймағы,

тамыр оймақшасы.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Терминдерге дұрыс анықтама беру

Құндылықтарға баулу

— Зайырлы қоғам жəне жоғары руханият- Мемдекеттік жəне қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің, білім беру, денсаулық сақтау жəне мəдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты

— Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу-

Елімізде ғылым саласының шешуші реформалары, білім беру жүйесін жаңғырту жүргізілуде

Пән аралық байланыс

Анатомия-адам ағзасындағы зат алмасу.

Физика-осмостық қысым, заттарды тасымалдау, тамыр қысымы.

Алдыңғы білім

6-сыныпта –Өсімдіктердің вегетативті мүшелері:сабақтың ішкі құрылысы, тамыр аймақтары, 5-сынып-Тірі организмдердің қасиеттері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңі

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

3-8мин

Ұйымдастыру

-жұп бойынша өзара тілек айту

-сыныпта жақсы көңіл-күй қалыптастыру

«Миға шабуыл»

Өсімдіктің қандай мүшелері су мен минералды заттарды сіңіріп, тасымалдайды? (тамыр, сабақ)

-Тамыр мен жапырақ арасында заттарды өткізетін басты

мүше-(сабақ)

Тамыр жасушаларының арнайы құрылысына байланысты ерітіндіні сабаққа итеру қабілетіне қалай аталады? (тамыр қысымы)

ҚБ: «Мадақтау» сөздер арқылы

Мұғалім:

Су мен минералды заттардың қалай қозғалатынын түсіну үшін нені білуіміз керек? (Оқушылар өз ойларын айтады:-Сабақ пен тамырдың құрылысын)

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.

сұрақтар

Сабақтың ортасы

9-11 мин

12-13 мин

14-24 мин

25-26 мин

27-34 мин

35-41 мин

—Мұғалім белсенді тақтада сабақ пен тамырдың құрылысын демонстраиялап, ағаш қабығының құрылысы туралы не білетіндерін сұрайды.

1)

Сабақтың қабаттары

1–қабық: 2 – сүрек пен қабықтың арасындағы камбий, ол өте жұқа,сондықтан онша байқалмайды; 3–сүрек (негізгі бөлім), 4–өзек (а); 2)

Тамыр аймақтары:1-жасушаның бөліну аймағы;

2-өсу аймағы; 3-сору аймағы; 4-өткізу аймағы

Т-1. Жеке және жұптық тапсырма: Алдымен оқушылар «Түртіп алу» әдісін пайдаланып, тақырып мәтінімен танысып, «БББ» кестесін толтырады және жұпта «не білдім» бөлімін талдайды.

ҚБ: «Бас бармақ» әдісімен көршісін бағалайды.

«Мозайка»әдісін пайдаланып,оқушылар екі топқа бөлінеді (оқушылар қағаз қиықтарын суырып, қиықтарға бөлінген тамыр және сабақ суретін құрастыру арқылы топқа бөлінеді)І топ-«Сабақ», ІІ топ-«Тамыр»

Т-2. Топтық жұмыс: Венн диагаммасын толтыру

-Оқушылар бөлінген топ атауына сәйкес сабақ пен тамырдың ішкі құрылысының айырмашылықтары мен ұқсастықтарын толтырады

Сабақ тт Тамыр

ТЖ кезінде әр топты өзге топтар бағалайды. «Бағдаршам» әдісі.

Т-3. Жеке жұмыс: Кесте толтыру

-(а) суреттен сабақтың құрылымдарын анықтап,кестеге жазыңыз.

-(b) суреттен тамырдың аймақтарын анықтап кестеге толтырыңыз.

-(с) тамыр аймақтарының құрылысы оның атқара- тын қызметімен байланысын кестеге жазыңыз.

Дискрептор

Жауабы

Сурет бойынша сабақтың құрылымдарын жазады

Сурет бойынша тамыр аймақтарын жазады

Тамыр аймақтарының қызметтерін жазады

ҚБ:Берілген дискрептор бойынша «+»,«-» таңбаларын есептеп өзара баға береді: «жұлдызша», «төртбұрыш, «үшбұрыш»

АКТ,белсенді тақта, суреттер

оқулық-«Биология» А.Р. СОЛОВЬЕВА, Б.Т. ИБРАИМОВА, Ж.Ә. АЛИНА,

«БББ» кестесі

Суретті қиықтар

Флипчарт

Парақта дайында-лған ҚБ тапсыр-масы ,қалам

Сабақтың соңы

42-45 мин.

ІІІ.Сабақты қорытындылау

Рефлексия: «Рефлексия пирамидасын»толтыру.

(барлық оқушылар толтырады,бірнешеуінен сұралады)

Еске сақтау

керек маңызды

бір нəрсе

Сіз көбірек білгіңіз

келетін екі нəрсе

Сіз бұрыннан білетін

үш нəрсе

Сіз үйренген төрт нəрсе

1,2,3,4-нәрселерді атаған оқушыларды «От шашу»

Үйге тапсырма: Терминдер жазу.

СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және техника қауіпсіздік техникасын сақтау

Барлық оқушылар: «Түртіп алу» әдісін пайдаланып, тақырып мәтінімен танысып, «БББ» кестесін толтыру арқылы тамыр аймақтары және сабақтың ішкі құрылысын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Венн диаграммасын толтыру арқылы тамыр және сабақтың ішкі құрылы-сының айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажыратады.

Кейбір оқушылар: Кесте толтыру әдісін пайдаланып, сабақтың ішкі құрылысының тамыр аймақтарының құрылысымен оның атқаратын қызметімен байланысын тұжырымдайды.

Сабақ басында өткен материалды еске түсіруде «Миға шабуыл» әдісін пайдаланып «Мадақтау» әдісімен бағаланады, «БББ» кестесін толтырғанда жұпта «Бас бармақ» ҚБ әдісімен көршісін бағалады, Венн диагаммасын толтыру кезінде әр топты өзге топтар «Бағдаршам» әдісімен , «Кесте толтыру» берілген дискрептор бойынша «+»,«-» таңбаларын есептеп, «жұлдызша», «төртбұрыш, «үшбұрыш» таңбаларымен өзара тексеріп,баға береді.

Сабақ басында сынып бөлмесінің тазалығын қадағалау,топтық, жұптық жұмыстары кезінде дұрыс отыру,жарықтың түсуін қадағалау.

Сабақ бойынша рефлексия:

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болдыма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ соңында «Рефлексия пирамидасын» толтыру арқылы тақырыптағы маңызды нәрсе, білгісі келетін нәрсе,сабақ барысында үйренген нәрселерін жазады.

Поделитесь материалом коллегами:
Помощь учителям и учащимся